Witaj Internauto!

Dzięki za odwiedzenie mojej strony

Mam nadzieję, że zamiesz- czone tu informacje Ciebie zainteresują oraz spełnią Twoje oczekiwania.

Jeżeli znajdziesz na moich stronach jakiekolwiek błędy (prawidłowy wygląd strony), masz jakieś uwagi, spostrzeżenia - proszę o kontakt.

0 -nauta: gr. nautilos żeglarz
od naus statek

1 EURO 1 EURO 2 EURO 1 EURO 1 EURO 2004

0

Czy wiesz, że...

Euro jest środkiem płatniczym nie tylko w państwach należących do Unii Europejskiej. Waluta ta funkcjonuje również w koloniach krajów członkowskich a nawet w krajach niezależnych od Unii.

Monety euro posiadają wspólny europejski awers oraz różny w każdym z krajów UE narodowy rewers. Podobnie jest w przypadku Stolicy Apostolskiej. Rewers watykańskich monet przedstawia Papieża. Powyżej zostały zamieszczone monety o nominałach 1€ oraz 2€ (2 można obejrzeć w powiększeniu). Ostatnią z nich wyemitowano 15 grudnia 2004 r. z okazji 75. rocznicy założenia Państwa Watykańskiego. Przedstawia ona zarys murów wokół Watykanu z Bazyliką św. Piotra na pierwszym planie.


 0

Czy wiesz, że...

Popularne znaki @ oraz & są etymologii łacińskiej - chociaż na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazuje.

Znak @ (ang. at sign, pol. atka) powstał z uproszczenia łacińskiego ad do, na, przy, ku.

Znak & (ang. ampersand, pol. etka, et) jest uproszczeniem łacińskiego spójnika et i. Jednakże w wielu krojach czcionek w znaku tym trudno wyodrębnić składowe litery "E" oraz "t". Poniżej zostały zamieszczone dla porównania dwie różne realizacje tego symbolu. Należy podkreślić, że w języku polskim nie ma praktycznie zastosowania dla symbolu &, ponieważ spójnik i zajmuje znacznie mniej miejsca. Celowe jest używanie tego znaku w językach, w których spójniki są wieloliterowe np. w języku angielskim - zamiast and lub w niemieckim - zamiast und.

Dawniej symbol & był stosowany powszechniej. Spotyka się dokumenty łacińskie, w których znak ten występuję na początku, w środku i na końcu wyrazów, np. &iam - etiam, luc& - lucet, & c&era - et cetera.

0

 
0
 
LTN.PRV.PL     Copyright © MMIII - MMVI by Adam Kopciński - Galik     Wszelkie prawa zastrzeżone     Kontakt: przez Księgę Gości